Cum ne poți ajuta?

Ca suporter

Donează pentru United by Music România!

United by Music este o organizație non-profit care este susținută financiar de fonduri provenite din sponsorizări și donații. Cu ajutorul tău putem da oamenilor cu dizabilități intelectuale șansa de a-și arăta talentul lor adevărat.

Ce facem pentru persoanele cu dizabilități intelectuale?

  • Dezvoltăm talentul lor
  • Îmbunătățim calitatea vieții
  • Promovăm integrarea socială

Poți oferi ca suport: timpul tău liber, logistica ta, cunoștințele tale sau poți face donații individuale.
Cum?

  1. Poți oferi un transport artiștilor cu handicap ori de câte ori este nevoie. Profesorii de muzică, repetițiile, spectacolele, festivalurile sunt de cele mai multe ori la distanță de zeci de kilometri.
  2. Ești muzician profesionist sau profesor de muzică? Artiștii dezavantajați au nevoie de mentori pentru a obține cele mai înalte performanțe.
  3. Ne poți oferi bani, ceea ce nu te va costa nimic.
    Legile din România oferă persoanelor cu venituri posibilitatea de a oferi bani organizațiilor, deduse din impozitul pe venit.
    Categoriile de venituri din care se pot redirecționa cei 2% sau 3,5% de către persoanele fizice sunt următoarele:
    • salarii
    • chirii
    • pensii
    • drepturi de proprietate intelectuală
    • dividende
    • alte venituri impozabile: venituri din activități sportive, PFA-uri, etc.

    Singura condiție este ca în anul anterior să fi realizat venituri impozabile în România. Persoanele care au fost în concediu pentru îngrijirea copilului în anul precedent, nu pot redirecționa 2% din impozit.

    OUG nr. 25/2018, publicată în Monitorul Oficial la sfârșitul lunii martie, schimbă modalitatea de calcul a sumelor de bani, care pot fi direcționate de către contribuabili către alți beneficiari:

    • cota de 2% poate fi direcționată către entitățile nonprofit care sunt înființate și funcționează în condițiile legii.
    • cota de 3,5% poate fi direcționată pentru susținerea entităților nonprofit și a unităților de cult care sunt furnizori de servicii sociale, acreditați cu cel puțin un serviciu social licențiat.

    Opțiunea pentru redirecționarea cotei de 2% sau 3,5% trebuie exercitata în scris, pentru toate tipurile de venituri enunțate mai sus, și trebuie declarată la plătitorul de venituri/angajator. După declararea opțiunii, aceasta rămâne valabila pentru 2 ani, conform art. 79, alin. 4, coroborat cu art. 72, alin. 10.

Cookie-urile ne ușurează să vă oferim serviciile noastre. Cu utilizarea serviciilor noastre ne permiteți să folosim cookie-uri.
Mai multe informații Accept Ieșire